فریلنسر محتوا چه ابزارهایی نیاز دارد؟ سلاحی برای سرباز پادشاه
هر سربازی برای شرکت در نبرد به سلاح و مهارت نیاز دارد. جوانی که تنها به عشق خدمت به وطن و پادشاه به میدان نبرد می‌رود، سرنوشتی جز اسارت و مرگ نخواهد داشت. در مطلبی دیگر نوشتم که فریلنسر محتوا (فراموش نکنید منظور، فریلنسر محتوای متنی است)، حکم سرباز پیاده‌نظامی برای تنها پادشاه دنیای امروز یعنی «محتوا» دارد. سربازی که در همه جبهه‌های دنیای فناوری امروز می‌جنگد تا بهترین محتوا را در دنیای مجازی (بخوانید واقعی‌تر) یا واقعی منتشر کند. احتمالا افراد زیادی در بین ما هستند که به نوشتن از هر نوع یا تبدیل شدن به فریلنسری در حوزه محتوا علاقه دارند. قطعا این سوال برای آن‌ها مطرح می‌شود که چگونه و از کدام مسیر به سمت فریسلنینگ محتوا پیش برویم؟

فریلنسر محتوا را شاید بتوان فردی با کمترین نیاز به ابزارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و بیشترین نیاز به یادگیری و کسب مهارت دانست. قطعا یک فریلنسر عکاس، فیلم‌ساز، گرافیست و حتی برنامه‌نویس بیش از فریلنسر محتوا به تجهیزات سخت‌افزاری نیاز دارد. درمقابل، نویسنده با ضعیف‌ترین کامپیوترهای امروزی و حتی گوشی هوشمندی که در جیب همه ما وجود دارد، اولین نیازها برای کسب درآمد در فضای آزادکاری را فراهم کرده است. البته قطعا همیشه بهانه‌ای برای هزینه‌های بیشتر هست. فریلنسر محتوایی که عکاسی، خبرنگاری، یا هر فعالیت تکمیلی در کنار نوشتن انجام می‌دهد، دلیلی برای تهیه کردن سخت‌افزار حرفه‌ای‌تر خواهد داشت. منتهی برای شروع، تنها تجهیزی برای نوشتن نیاز داریم.

فعالیت در دنیای امروز فناوری و ارائه‌ خدمات، بدون آشنایی با سرویس‌های نرم‌افزاری ممکن نخواهد بود. ازطرفی فریلنسر در ذات خود شغلی متعلق به دنیای فناوری محسوب می‌شود و با تفکر سنتی نمی‌توان در آن فعالیت کرد. به‌هرحال فریلنسر محتوا هم مانند بقیه فعالان، نیاز به آشنایی با ابزارها و نرم‌افزارهایی خاص دارد. ابزارهایی که در فرایندهایی همچون جمع‌آوری اطلاعات، نگارش و توزیع، کاربردی خواهند بود. در ادامه به معرفی برخی از ابزارهای هر حوزه برای فریلنسرهای محتوا می‌پردازیم. بدیهی است هر فرد علاقه‌مند به فعالیت در حوزه محتوا، حداقل باید آشنایی اولیه با ابزارهای زیر داشته باشد.

جمع‌آوری اطلاعات
فریلنسر محتوا صرف‌‌نظر از محصولی که ارائه می‌کند، نیاز به مطالعه و جمع‌آوری اطلاعات دارد. منظور از محصول یک فریلنسر محتوا، انواع متن ازجمله خبر، ترجمه، تألیف، کپی (هرگونه متنی که برای افزایش فروش محصول نگارش شود) و دیگر موارد مرسوم است. به‌بیان‌دیگر پس از مشخص شدن موضوع متن و همچنین سبک مورد نیاز برای متن، باید اطلاعاتی برای پی‌ریزی محصول اولیه جمع‌آوری شود.

جست‌وجو در فضای وب اولین مسیری است که برای جمع‌آوری اطلاعات به نظر می‌رسد. منتهی در کنار جست‌وجو می‌توان برای پروژه‌های بلندمدت‌تر و با موضوع خاص، خواندن فید را هم به کانال‌های جمع‌آوری اطلاعات اضافه کرد. وب‌سایت‌های بزرگ و مشهور هر حوزه که مرجع مناسبی برای کسب اطلاعات به‌روز محسوب می‌شوند، با کمی تحقیق و بررسی در دسترس قرار می‌گیرند. سپس می‌توان با اضافه کردن آ‌ن‌ها به سرویس‌های فیدخوان همچون Feedly، Inoreader، Feeder و بسیاری دیگر، در سریع‌ترین زمان در جریان مقاله‌ها و اخبار جدید منابع قرار گرفت.

نگارش و ویراستاری
در اولین نگاه به موضوع نگارش متن در دنیای فریلنسینگ، ابزاری به جز مایکروسافت Word به ذهنمان نمی‌رسد. همه کاربران امروزی حداقل یک بار با این ابزار سروکار داشته‌اند و شاید بتوان آن را مشهورترین ابزار و محیط نگارش و ویرایش محتوای متنی دانست. البته ابزارهای دیگری نیز برای نگارش اولیه متون در دسترس هستند که از میان مشهورترین و پرکاربردترین آن‌ها می‌توان به Google Docs اشاره کرد. گوگل داکز علاوه بر جمع‌آوری اغلب قابلیت‌های کاربردی ورد در فضای ابری، امکانات مناسبی را نیز برای به اشتراک گذاری اسناد و همچنین ویرایش گروهی آن‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد. آشنایی با ابزارهای جانبی هر دو گروه یعنی آفیس و گوگل، در این بخش خالی از لطف نیست.

در بحث ابزارهای ویراستاری، می‌توان سرویس فارسی ویراستیار را مثال زد که به‌عنوان افزونه‌ای در کنار Word، برخی از فعالیت‌های ویرایش املایی و کمی از فعالیت‌های ویراستاری را انجام می‌دهد. البته افزونه موجود قطعا در بحث ویراستاری حرفه‌ای توانایی‌های زیادی ندارد و ابزار مشابه دیگری هم به ذهن نگارنده خطور نمی‌کند. درواقع در ویراستاری فارسی، هنوز ابزار حرفه‌ای و کاربردی در اختیار کاربر قرار ندارد.

فریلنسر محتوایی که نوشتن به زبان‌های دیگر ازجمله انگلیسی را در نظر دارد، با ابزارهای تقریبا مناسبی برای ویراستاری روبه‌رو خواهد بود. از میان مشهورترین آن‌ها می‌توان به Grammarly اشاره کرد که در پلن‌های رایگان و پولی، خدمات ویراستاری را به‌صورت قابل قبولی به کاربران ارائه می‌کند. گرامرلی امروزه پایگاه مشتریانی قوی هم دارد که همین امر موجب بهبود هوش مصنوعی و توانایی ویراستاری سرویس می‌شود. شایان ذکر است خدمات گرامرلی در پلتفرم‌های گوناگون وب، دسکتاپ و موبایل در دسترس کاربران قرار دارد.

توزیع محتوا
کارفرمای امروزی به‌احتمال زیاد پیش از آن‌که به‌دنبال فریلنسر محتوا باشد، کانال‌های توزیع خود را مشخص می‌کند که اغلب آن‌ها نیز آنلاین و تحت وب هستند. به‌بیان‌دیگر محتوای تولیدشده اکثرا سرنوشتی به‌جز انتشار در وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی پیدا نمی‌کند. با این تفاسیر، وظیفه اولیه فریلنسر محتوا در بخش توزیع، آشنایی با مدیوم و نکات فنی وب‌سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی خواهد بود.

امروزه اکثر وب‌سایت‌ها (خصوصا در وب فارسی) حداقل برای فعالیت ابتدایی خود وردپرس را به‌عنوان سیستم مدیریت محتوا انتخاب می‌کنند. آشنایی با کلیات این سیستم، چگونگی وارد و ویرایش کردن متن، آشنایی با افزونه‌های پرکاربرد همچون Yoast SEO و موارد دیگر، برای فریلنسر محتوا حکم الزامی دارد. دراین‌میان برخی کارفرماها از سیستم مدیرت محتوای اختصاصی خود استفاده می‌کنند که پروژه‌های آن‌ها قطعا با آموزش همراه‌ خواهد بود. در بحث شبکه‌های اجتماعی نیز مهم‌تر از ابزار، درک مدیوم و فرهنگ هر شبکه بوده که پرداختن به آن از حوصله این متن خارج است.

در برخی از پروژه‌های فریلنسینگ محتوا، کارفرما به فعالیت‌های ویرایش تصویر هم نیاز خواهد داشت. اگرچه یک نویسنده نیازی به مهارت بالا در ابزارهای گرافیکی یا هوش گرافیستی ندارد، آشنایی اولیه با سرویس‌هایی همچون فتوشاپ یا نمونه‌های دیگر، خالی از لطف نیست.

کلام آخر
از میان ابزارهای دیگری که آشنایی با آنها نقطه مزیتی برای یک فریلنسر محتوا محسوب می‌شود، می‌توان به ابزارهای مدیریت پروژه اشاره کرد. امروزه کارفرماهای حرفه‌ای برای مدیریت وظایف تیم‌های دورکار و تقسیم پروژه‌ها، از ابزارهای آنلاین چندپلتفرمی استفاده می‌کنند. از میان آنها می‌توان به Trello، Asana، Slack و حتی نمونه داخلی یعنی تسکولو اشاره کرد.

مواردی که در این مقاله ذکر شدند، ابزارهایی اولیه برای ورود به دنیای نویسندگی امروز بودند. قطعا هر پروژه مرتبط با محتوا ابزارهای اختصاصی خود را نیز خواهد داشت و فریلنسر در مسیر انجام، باید آمادگی یادگیری آنها را داشته باشد. در اینجا مجددا اهمیت بزرگ‌ترین مهارت فریلنسر یعنی تمایل به یادگیری روشن می‌شود. در مطالب بعدی به این مهارت و دیگر مهارت‌های نرم مورد نیاز برای یک فریلنسر محتوا می‌پردازیم.